Хто керує російським Інтернетом?

875

Якщо говорити в загальному, то інтернетом керують самі користувачі, які у відповідь на появу пропозицій від гравців ринку генерують попит. Що історично і хронологічно з’явилося першим? Почнемо з того, що інтернет в Росії з’явився разом з потребою в його наявності. Від кого потреба могла виходити? Явно не від втручання інопланетян. Швидше за все, потреб у ньому користувачів…

Повернемося до витоків. Якщо провести аналогії з появою в стародавньому світі стали з’являтися класові нерівності і з’являлися ремісники, землероби і т. д. залежно від того, що у когось краще виходило або кажучи відбувалася спеціалізація. Приблизно те ж саме, наскільки я знаю і чув у розмовах з тими людьми, хто російський Інтернет по суті справи будував, приблизно так і було. Робили нові ресурси та сервіси (формували пропозиції), на які потім перебував попит.

Це можна показати на прикладі нашої з вами улюбленої SEO галузі. Точно роки не назву, але спочатку сайти просували посилання з головних сторінок. Знаходили контакти один одного на форумах, вручну змінювалися посиланнями, щодо переказу грошей точно не скажу, так як webmoney ще не було. Потім з’явилася Sape, яка була справжнім проривом у той час, дозволила купувати для просування, так і продавати для заробітку посилання з внутрішніх і головних сторінок сайтів. До речі, Sape і зараз є найбільшим гравцем купівлі/продажу посилань в рунеті.

На прикладі Sape можна подивитися, як потенційний попит отримав потужне пропозицію. Попит цей, до речі, актуальний і зараз, незважаючи на велику кількість засобів автоматизації пошукового просування.

Відійдемо від SEO до загальної тематики. Перш ніж відповісти на питання, хто управляє, спробуємо розібратися, за допомогою чого управляють. Тобто за допомогою яких web-сервісів по суті справи (ближче до кінця статті ми торкнемося і офлайнову складову).

Соціальні мережі

Як це не сумно з одного боку, а з іншого боку дуже навіть нормально, для більшості користувачів інтернету є вконтакті і однокласники. Пам’ятається на минулій роботі з розчуленням дивився, скільки радості було у 35-річного водія, з яким ми допомогли зареєструватися в однокласниках і він став знаходити своїх друзів зі школи і армії. І як він розповідав, вечорами вдома він так само сидів у цих самих однокласниках і спілкувався. Під вконтакте дещо інша вікова категорія (хоча як розповідають експерти, там є будь-яка аудиторія), там люди теж люблять сидіти і не працювати.

Однокласники належать холдингу Mail.ru Group. У Вконтакте велика частка за батьком засновником Павлом Дуровим, ще інша менша частка належить все тому ж Mail.ru Group.

Ще є Facebook, який плавно набирає обертів, але для переважної більшості користувачів рунету (яким миліше і рідніше однокласники з вконтактом) він не зовсім до душі, так як своє вітчизняне як то ближче до тіла. Поки ближче до тіла. Що буде через рік — будемо дивитися своїми очима, які бачать як робиться історія.

Так що тут залишаємо Vkontakte і Однокласники.

Пошукові системи

Тут все просто — це Яндекс і Google. Є й інші пошуковики, але їх вплив на управління Інтернетом на мій погляд незначно. Яндекс поки що домінує в частці пошуку, Google слід за ним по п’ятах. Якщо говорити про управління Інтернетом, то Яндекс поки що виграє за рахунок того, що крім пошукового сервісу є ще ряд інших, таких як фотки, пошта, стрічка, карти, пробки, погода, електрички, ярушка і багато чого ще. У Google є аналогічні розробки, але враховуючи те, що Яндекс спочатку робив продукти для Рунета, а Google для світового інтернету з локалізацією під кожну країну, і беручи до уваги російську ідеологію з точки зору представлення і розуміння як повинно все працювати — у тому числі за рахунок цього яндекс утримує за собою велику аудиторію за рахунок якісного пошуку і суміжних сервісів, інтегрованих в єдиному інтерфейсі.

Важливим фактором утримання тієї ж аудиторії є наявність регіонального пошуку з урахуванням великої території Російської Федерації, що дуже і дуже актуально і дозволяє задовольняти інформаційну потребу користувачів по всій території РФ. У Google регіональна прив’язка є, але в даний момент в рунеті вона досить слабо виражена. Наприклад, мені в Рязані нема чого бачити у видачі Московські магазини автоколес. Google місяць тому їх мені показував.

Тим не менш Яндекс і Google — це два пошукача, які мають дуже сильний вплив на російський Інтернет.

Хостинги

Без хостингів і супутніх сервісів не було б російського Інтернету. Це зараз я вдома можу поставити домашній сервер з бесперебойником і повісити на нього свою домашню сторінку, таким чином у мене з’явиться свій хостинг :). Сміх-сміхом, а раніше приблизно так і було (наскільки розповідали першовідкривачі), коли сервера, зібрані на колінах, ставили не додому, звичайно, був тільки діалап, а дата-центри всяких інститутів, де інтернет був в достатній кількості.

Хотсингов зараз стільки… Лідером в рунеті є MasterHost. Якщо говорити про управління хостингів на російський Інтернет, то воно не дуже значно, на мій погляд. Подивимося — яким чином хостингові компанії можуть впливати на тенденції? Навіть складно сказати, як. Цінами практично неможливо, так як на заході все дешевше і якісніше. Якістю можуть, при цьому наслідком буде відсутність відтоку вітчизняних ж оборотів за кордон. Сервісом так само можуть, але західні гравці надають сервіси в більш повному обсязі. Тим не менш недооценивить роль хостингів не можна, бо це той самий залізний фундамент, на якому все тримається. На сьогоднішній момент проблем з вибором хостингів немає, кожному по кишені навіть за 10 доларів в місяць кожен «потребує» в стані такої собі дозволити.

Реєстратори доменів

Тут історія значно цікавіше, ніж з хостингом. Ua домени (ru, su, рф) можна реєструвати тільки у російських реєстраторів, а так як переважна більшість вітчизняних проектів знаходяться на доменів в зоні ru, то вплив дуже і дуже велика. Хоча я трохи не з того боку підійшов. Одна справа вплив, інша справа роль. От якраз роль дуже важлива, а вплив… Якщо згадати події однорічної давнини і ажіотаж навколо доменів РФ і аукціонами, то галасу було багато. На мій погляд цей самий шум, якого було багато, практично не вплинув на рунет в цілому. Хто захотів, той зробив сайти і сервіси на домені РФ. У багатьох моїх знайомих вебмайстрів на РФ доменах нічого немає, хоча самі домени куплені і висять з перенаправленням на основні сайти.

Вплив є, але управління як такого немає. Звичайно, якщо завтра разделегируют домени vkontakte.ru і yandex.ru — буде весело. Але це вже буде не управління, а анархія.

Провайдери інтернет

Тут теж не все так просто. З одного боку від роботи інтернет-провайдерів багато що залежить. З іншого боку конкуренція в ніші зараз настільки висока, що ціни дуже демократичні та інтернет можуть собі дозволить практично всі верстви населення. І слава Богу, що інтернет дешевшає. Якщо говорити про управління, то воно було в тій чи іншій мірі спочатку. З моєї практики можу судити, що найсмачніші регіональні домени ryazan.ru приміром, та я думаю і московсько-пітерських теж, були зареєстровані провайдерами телематичних послуг. Зараз цим доменам років по 15 (сеошники б дуже зраділи таким доменів)… З іншого боку це не кіберсквотинг і звинувачувати когось у тому, що у вас немає гарної домену для нібито супер мега ресурсу помилково. Для справжніх ресурсів домен завжди можна знайти або купити за прийнятні гроші.

Якщо говорити про управління, то воно незначне. Тільки вплив.

Ключові сервіси та ресурси

Для цього подивимося дані Alexa топ 25 по Росії http://www.alexa.com/topsites/countries/RU

  • yandex.ru
  • mail.ru
  • google.ru
  • vkontakte.ru
  • google.com
  • youtube.com
  • odnoklassniki.ru
  • facebook.com
  • wikipedia.org
  • livejournal.com
  • rambler.ru
  • liveinternet.ru
  • ucoz.ru
  • narod.ru
  • rutracker.org
  • blogspot.com
  • twitter.com
  • vk.com
  • rbc.ru
  • am10.ru
  • ya.ru
  • avito.ru
  • yahoo.com
  • sape.ru
  • biglion.ru
  • Серед малознайомих мені ресурсів з них (приємно бути майже в темі) — am10.ru.

    Якщо говорити про реальних керівників російського Інтернету і переходити на особистості, то ці самі особи можна розділити на дві категорії: ті, які були в гостях у Максима Спиродонова в Рунетологии, і ті, яким ще доведеться там побувати.

    Мені дуже приємно, що біржа Sape.ru потрапила в топ-25 сайтів за даними Alexa. Це говорить про те, що ЅЕОшная братія має своє ставлення до управління рунетом. А так як більшість з вас, дорогі читачі, користуються sape, то ми з вами побічно впливаємо на рунет.

    Не буду перераховувати всіх управлінців російським інтернетом, побували в Рунетологии — це ви можете зробити самостійно (посилання вище). Хочу перелічити всіх тих, кого хотілося б побачити в гостях у Максима Спиридонова — тих людей, які щодня записують нову сторінку в літопис Рунета, від сьогоднішніх дій яких більшою мірою залежить, що буде з російським Інтернетом завтра.

    • Юрій Мільнер — Голова ради директорів Mail.ru Group
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Аркадій Волож, генеральний директор компанії Яндекс
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Павло Дуров — засновник vkontakte.ru
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Представників Facebook в Росії
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Дмитро Гришин — генеральний директор Mail.ru
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Володимир Долгов — генеральний директор Google Russia
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Іван Дронов — нинішній генеральний директор LiveJournal
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Герман Клименко — директор LiveInternet
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Представники rutracker.org
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Працівники російського представництва twitter — коли з’явиться.
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Євген Пошибалов — керівник Sape.ru.
      Хто керує російським Інтернетом?
    • Філіп Енгельберт — виконавчий директор avito.ru
      Хто керує російським Інтернетом?

    Впевнений, цим людям, як і для чималої кількості інших, від яких російська інтернет залежить, є що розповісти

    Список можна продовжувати дуже довго. Так як крім усього цього є ще багато відомих людей, прямим чином впливають на російський інтернет. Це і топові блогери, це і політична ситуація в країні (слава Богу, не така як в Китаї).

    Залишилося питання — керує російським Інтернетом хтось, хто постійно в мережі і лише натискає потрібні важелі. Щиро вірю і вважаю, що такої людини немає, тому що Інтернет — це відкрита середовище, де кожен може зробити дуже і дуже багато, щоб змінити цей самий Інтернет на краще, надавши користувачам зручний сервіс і засіб комунікації. Інтернетом управляємо ми з вами, хтось в більшій мірі (кльові хлопці зі списку зверху), хтось у меншій мірі. Ця міра залежить тільки від вас. Працюйте, робіть цікаві проекти і я впевнений, коли Максим Спиридонов випустить друге видання своєї книги «Хто керує російським Інтернетом«, ви обов’язково потрапите на її сторінки. Успіхів.

    Терехов.

    Хто керує російським Інтернетом?
    Цей пост написаний для конкурсу, приуроченого до виходу книги
    Максима Спиридонова
    «Рунетология. Хто керує російським Інтернетом?»
    який проходить на spiridonov.ru
    Призи — 5 MacBook Air
    Спонсор акції:
    Хто керує російським Інтернетом?
    за підтримки школи інтернет-маркетингу
    Хто керує російським Інтернетом?