Інтервю з творцями хостингу NQHost.com

630

Сьогодні у мене в гостях хлопці з NQHost, які розкажуть, як з хостингу своїх і клієнтських проектів вони побудували хостингову компанію, орієнтовану на Європу і Росію.

Коли прийшла ідея стартувати бізнес зі своїм хостингом?
Десь в середині 2009 року у нас було кілька серверів в Німеччині для власних потреб і для надання VPS/VDS-сервісів суміжних компаніям, в основному — веб-студіям. На початку 2010 року ми відкрили сайт nqhost.com у його нинішньому вигляді з двома героями на головній сторінці, яка, до речі, оновлюється кожен місяць з сезонними тематиками. Зараз у нас працюють кілька сотень серверів в трьох дата-центрах США, в Німеччині і в Москві.

Розкажіть в двох словах, в чому принципова відмінність VPS від VDS, а так само XEN від not XEN?
По суті VPS і VDS — це одне і те ж, у першому випадку Virtual Private Server, у другому — Virtual Dedicated Server. В англомовному середовищі частіше вживається поняття VPS, в рунеті ж — VDS. На даний момент існують три основних технології віртуалізації — OpenVZ, Xen та KVM. OpenVZ — популярна нині технологія, яка дозволяє запускати тільки Linux-системи у віртуальному середовищі і дозволяє «оверселлинг» — коли на сервері розташовуються контейнери, сумарна ємність ресурсів яких перевищує фізичні можливості сервера. Суть в тому, що ресурси (RAM і дисковий простір) динамічно розподіляється між VPS-контейнерами, що накладає потенційні обмеження в тому числі і на кількість запущених процесів.

Xen ділиться на два варіанти — Xen PV і Xen HVM. Про їхні відмінності пропонуємо почитати нашу статтю на Хабре. На момент старту проекту NQhost Xen був оптимальним рішенням для віртуалізації через гарантованих ресурсів і можливості запускати будь-які ОС в якості гостьових систем.

KVM зараз виглядає найбільш динамічно розвивається технологією і ми не виключаємо, що в майбутньому будемо використати і її.

Чому не був зроблений наголос у тому числі на так званий віртуальний хостинг?
Ми спочатку вирішили займатися тільки тим, що у нас є накопичений досвід і не поширюватися на інші види хостингу. Віртуалізація на Xen — наша основна і єдина спеціалізація.

Хто ваша цільова аудиторія, мається на увазі потенційні і реальні клієнти?
95% клієнтів — це технічно грамотні люди, які чудово знають, що їм потрібно від VPS/VDS-сервісів. Від переважної більшості з них ми ніколи не отримували запитів на підтримку. Хіба що по яким-небудь биллинговым питань. А решта 5% клієнтів створюють нам 95% звернень в тех. підтримку ?

Наскільки вигідніше орендувати місця в датацентрах за кордоном порівняно з Росією і Москвою зокрема?
Ще рік тому різниця була в 2-3 рази. У нинішньому році стали з’являтися дата-центри в Москві з умовами дуже близькими до західних ДЦ. Якість мереж, чесно кажучи, ще не дотягує до зарубіжних, але прогрес очевидний з кожним місяцем.

Які інвестиції були зроблені спочатку при старті хостингу?
Початковий старт відбувся на вже існуючому обладнанні, тому витрати склали кілька десятків тисяч доларів, в основному на серверні ресурси в США.

Чому ви почали з англомовного сегменту інтернету, і тільки потім стали працювати на Росію?
Перші клієнти у нас були в основному з країн Центральної Європи, тому і старт був дан англійською мовою. Приблизно через рік кількість російськомовних клієнтів стало стрімко зростати і нам нічого не залишалося робити, як запустити російськомовну версію сайту — ru.nqhost.com.

Як би ви могли буквально кількома реченнями охарактеризувати себе?
«Швидко, якісно, недорого» і без виключення одного з варіантів ? З самого початку ми прийняли рішення надавати неадминистируемые (т. зв. unmanaged) сервіси, коли провайдер забезпечує функціонування і швидкодію віртуальних середовищ, але ніяк не втручається в адміністрування і конфігурації клієнтських операційних систем і додатків. Такий підхід є оптимальним з точки зору задействия сил технічної підтримки. Ми можемо собі дозволити утримувати висококваліфікованих адміністраторів, які не витрачають час на рутинні питання-відповіді, а у випадках необхідності серйозні проблеми (доступність серверів, продуктивність і тп) вирішуються у максимально стислі терміни.

У якій країні була зареєстрована компанія щоб працювати насамперед із заходом?
Наша компанія зареєстрована на території Чеської Республіки. Це зручно з точки зору фінансових операцій, оподаткування і взаємодії з клієнтами і партнерами.

Які споживачі і клієнти вам нецікаві, з точки зору бізнесу?
Звичайно, всякі «сірі» та «чорні» особи, які використовують сервери для розміщення нелегальних сайтів, спаму та іншої гидоти. Якщо говорити про простих і чесних громадян, то ми більше орієнтуємося на технічно грамотних користувачів, які володіють навичками адміністрування. Звичайно, при використанні панелей управління (cPanel, ISPmanager і тп) консоллю linux’а користуватися вже не обов’язково, але мінімальні навички адміністрування позбавляють від безлічі проблем і питань.

До якого рівня хостингових компаній (великий/середній/малий) ви себе відносите і наскільки складно підтримувати поточний рівень і крім того рости вгору?
Складно оцінювати при загальній закритості інформації з боку компаній, але швидше за все вже можна віднести себе до «середнього» рівня. По частині зростання у нас спостерігається лінійна тенденція, без особливих злетів і падінь. Зараз багато клієнтів стали замовляти більше серверів для своїх потреб і приводити друзів-знайомих.

Скільки приблизно компаній гравців вашого рівня є на світовому ринку?
Конкуренція дуже висока. Про кількість судити складно, але кілька десятків компаній точно наберуться.

Скільки в даний момент співробітників, як в офісі, так і віддалених, працює в компанії. Як відбувається зростання числа співробітників?
Зараз у нас працюють 5 адміністратора — двоє з Чехії, один із Німеччини, двоє з Росії. Управлінців — двоє. Бухгалтерія та взаємодія з держ. структурами — на аутсорсингу. У наступному році ми плануємо відкрити розділ з вакансіями саме на російськомовній версії сайту, так як спостерігається тенденція збільшення російськомовних користувачів.

Залучали ви сторонні інвестиції для розвитку і розширення власної інфраструктури з метою збільшення обороту?
Ні, нам цілком вистачає власних коштів для поточного розвитку.

Які плани на 2012 рік — чи плануєте ви навколо хостингу створювати додаткові сервіси і таким чином збільшувати і утримувати аудиторію?
Абсолютно точно ми залишимося сфокусованими тільки на VPS/VDS сервіси. З глобальних планів — провести тестування і вирішити питання про доцільність запровадження технології віртуалізації KVM в комерційну експлуатацію, так як очевидна тенденція динамічного розвитку саме KVM: RedHat (і CentOS) починаючи з 6 версії відмовилися від Xen на користь KVM. Також плануємо введення в експлуатацію серверів в регіоні APAC (Азія і Тихоокеанський регіон).

Який зріст в обороті ви показали за 2011 рік?
Близько 200% відносно 2010 року.

Скажіть, зараз можливо прийти в цей бізнес з мінімальними інвестиціями або маючи на руках оборотні кошти, які можна інвестувати і практично відразу отримувати віддачу?
Орендувати сервер у бюджетному ДЦ і «розпиляти» його на VPS-контейнери — справа нехитра, але як правило такі «компанії» навіть не мають зареєстрованої юридичної особи і довго не живуть. Як згадано вище, конкуренція в бізнесі дуже висока. Непрямим ознакою більш-менш серйозного підходу до бізнесу може бути наявність пропозицій з Windows OS у компанії (Windows VPS), так як це вимагає оформлення договірних відносин з Microsoft.

NQhost — торгова марка Dolorem Ipsum, s.r.o., компанії зареєстрованої в Чеській Республіці. Послуги ліцензовані Міністерством промисловості і торгівлі ЧР. Основний профіль компанії — надання VPS/VDS хостинг на базі технології віртуалізації Xen. Датацентри розташовані в Росії, Німеччині і США.

Терехов.

Відео не буде, так як пост публікую із залу конференції)